НАТО не здатне ефективно функціонувати без Сполучених Штатів – щонайменше поки що. Про це прямо говорить контрадмірал у відставці Марк Монтгомері.
За його словами, щоб Альянс зміг вистояти у разі виходу Америки, Європа має зробити те, на що досі не наважувалась: взяти оборону континенту у власні руки, а Німеччина – стати справжнім лідером. Таку заяву він зробив в ексклюзивному інтерв’ю OBOZ.UA.
“Поки що ні. Але якщо канцлер Німеччини Мерц таки зробить те, що обіцяє, і стане лідером європейського НАТО, підтримуючи план генсека Альянсу Рютте, тоді є шанс. Адже Німеччина має для цього і гроші, і технології, я вже не кажу про завзятість, яка буде присутня. Тоді, думаю, Велика Британія та Франція теж підтягнуться. Це вже буде серйозна інвестиція в НАТО. І саме така ініціатива може переконати Трампа залишитися в грі. Без США це не працюватиме так, щоб Путін боявся. І тому порядок дій такий: спочатку Німеччина активно включається в гру, як того потребують нинішні військові реалії, потім – Лондон і Париж, а тоді, можливо, Вашингтон вирішить, що нічого змінювати не треба. Це і є ключ до збереження НАТО”, – пояснив він.
За словами Монтгомері, головна проблема – не стільки в тому, що Дональд Трамп погрожує згорнути американську присутність у Європі, скільки в пасивності самої Європи після 2022 року.
“Подивімося правді в очі. Східна Європа хотіла витрачати на оборону ще з 2014 року, але не мала ресурсів. А от Західна Європа – де всі гроші – досі витрачає менше 2% на тлі відкритої російської агресії. Це розчаровує. Сподіваюся, що ситуація зміниться. І так, я сподіваюся, що Німеччина стане лідером. Але це радше надія, а не стратегія”, – сказав він.
Контрадмірал вважає, що США повинні залишатися в Європі, навіть якщо частково скоротять контингент. Присутність американських військ – це сигнал стримування для Путіна. Однак він наголошує, що європейці не можуть розраховувати лише на страх перед Трампом. Вони мали три роки (з 2022 по 2025), щоб зміцнити свій оборонний потенціал – але відклали це до останнього саміту НАТО.
“Не відбудували оборонно-промисловий потенціал. Не інвестували в оборону – аж до останнього саміту. І давайте визнаємо: саме українська армія три роки поспіль била росіян і значно послабила їх. Це причина номер один, чому Путін не пішов на Балтику чи Польщу. Причина номер два – Балтійські країни та Польща справді інвестували в оборону. США також розмістили бригаду в Польщі, батальйони – у Балтії. Тому Путін і стримується. Не завдяки Брюсселю. А завдяки Україні, Польщі й Балтії”, – резюмував Марк Монтгомері.
Нагадаємо, президент Сполучених Штатів Дональд Трамп розглядає можливість надання нового пакета військової допомоги для України на сотні мільйонів доларів. Мова про відправлення допомоги зайшла через тиждень після раптового зупинення Пентагоном частини раніше виділеного озброєння, що включала тисячі артилерійських снарядів і високоточних боєприпасів.
Джерело: OBOZ.UA