Європейський Союз (ЄС) і США підписали масштабну торговельну угоду. Європа замінить російські енергоресурси американськими, купуючи СПГ, нафту та ядерне паливо. Очікується, що це дозволить до 2027 року досягти енергетичної незалежності від РФ, а також відкриє нові економічні можливості завдяки зниженню мит.
Про деталі угоди розповіла президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. За її словами, основна мета угоди – досягнення енергетичної незалежності від Росії.
Для цього ЄС планує масово закуповувати американський зріджений природний газ (СПГ), нафту та ядерне паливо.”Ми замінимо російський газ і нафту великими закупівлями у США”, – підкреслила фон дер Ляєн.
Загальна сума енергетичних контрактів сягне 750 мільярдів доларів, що є безпрецедентним показником навіть у рамках глобальних енергетичних угод. Очікується, що це дозволить Європі поступово, до кінця 2027 року, повністю відмовитися від постачання енергоносіїв з Росії.
Торгова угода також передбачає зниження мит у більшості стратегічних галузей. ЄС і США домовились про:
- єдину тарифну ставку 15% на більшість товарів (автомобілі, напівпровідники, фармацевтика);
- нульовий тариф на стратегічні товари: літаки та їхні частини, обладнання для виробництва мікросхем, критично важливу сировину та певні аграрні продукти.
Канцлер ФРН Фрідріх Мерц заявив, що угода допоможе уникнути торговельного конфлікту, що назрівав через можливе підвищення мит на європейські автомобілі до 30%. Тепер мита знижено до 15%, що особливо важливо для експортно-орієнтованої німецької економіки.
Попри це, деякі країни ЄС, зокрема, Угорщина, Словаччина, Франція та Бельгія висловили сумніви щодо повної відмови від російських енергоносіїв. Але більшість лідерів погоджуються, що передбачувані та стабільні відносини зі США вигідні для всіх сторін.
Євросоюз також оголосив про інвестиції в американську економіку обсягом 600 мільярдів доларів. Ці кошти підуть на розвиток інфраструктури, “зелених” технологій та оборонної промисловості. За словами президента США Дональда Трампа, це найбільша торговельна угода в історії країни.
Як повідомляв OBOZ.UA раніше, Трамп оголосив про укладання торговельної угоди з трьома країнами: Філіппінами, Індонезією та Японією. Причому американський лідер назвав останню “можливо, найбільшою угодою в історії”
Джерело: OBOZ.UA