В Україні минулий опалювальний сезон пройшов без значних відключень електроенергії, хоча абсолютна більшість енергетичних експертів прогнозувала значний дефіцит. А моніторингова місія ООН з прав людини взагалі оцінювала можливість відключень тривалістю до 18 годин на добу. Однак, незважаючи на це, значних проблем не було взимку, також без дефіциту пройшли перші два місяці літа.
Проте ситуація може різко змінитись, наприклад, якщо буде відновлено масовані російські атаки на об’єкти енергетики. Цього року уряд краще підготувався до можливого дефіциту. Хоча після літнього піку споживання струму почне поступово зростати споживання газу. Підготовка до нового опалювального сезону мала початись одразу після завершення попереднього. І головною проблемою може стати не електроенергія, а газ.
Минулого року “Нафтогаз” не закупив достатньої кількості блакитного палива. Під кінець зими була загроза, що через рекордно низькі запаси газу зникне технічна можливість відбору блакитного палива. Тепер компанія активно бере кредити у державних банків та намагається значно збільшити темпи закачування енергоресурсу в газові сховища.
Про те, чи варто очікувати відключень електроенергії до кінця літа та чи вистачить українцям газу взимку, читайте в матеріалі OBOZ.UA.
Чи будуть відключення влітку?
Ключові факти:
- Базовий сценарій передбачає, що відключень електроенергії влітку не буде, погоджується більшість аналітиків.
- Ситуація може значно погіршитись, якщо Росія відновить активні атаки на енергетичну генерацію.
- Наявна стабільність – хитка, адже влітку частина реакторів АЕС перебуває на плановому ремонті.
- Енергосистемі “допомогла” помірна погода.
Ніхто не може точно спрогнозувати, чи будуть відключення електроенергії до кінця літа. Якщо ситуація кардинально не зміниться, загроз масового введення графіків немає. Але війна триває, і Росія продовжує здійснювати терористичні ракетні атаки на об’єкти цивільної інфраструктури. Хоча можна стверджувати: уряд виконав роботу над помилками і цього літа ситуація значно краща, ніж була влітку 2024-го.
“Було враховано минулорічний досвід, коли наслідки масованих атак наклалися на ремонти атомних енергоблоків і були проблеми просто фізично з доступом до електроенергії. Цього року і захист об’єктів енергетики працює значно краще. І одночасно графік був складений у такий спосіб, щоб максимально пом’якшити ефект на енергосистему”, – розповів під час пресконференції в Українському кризовому медіацентрі директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.
Ще 5-7 років після закінчення війни відчуватимуться проблеми з енергосистемою. Росія за роки повномасштабної війни вже спричинила значні втрати потужностей. Тому відключення можуть відбуватись, але ситуація значно краща, ніж минулого року.
“Я не був би супероптимістом. Років 5-7 після війни нам знадобиться, щоб привести все дійсно до такого ладу, коли тільки природні події можуть призвести до відключення електроенергії. На жаль, переривання в постачанні зараз досить ймовірні. Сама по собі розподільча мережа електрична досить хрупка. Тобто обладнання не дуже в доброму стані”, – каже Харченко.
Якщо активні атаки відновляться, Україна дуже швидко знову може опинитися в ситуації значного дефіциту електроенергії.
Аналітичний центр Dixi Group у своєму Summer Outlook спрогнозував: базовий сценарій влітку – майже без відключень. Цей базовий (“оптимістичний” сценарій) аналітики очікували за умови помірної погоди (без значної спеки). Саме цей сценарій зараз і реалізується. Ймовірно, пік споживання не перевищить 16 ГВт, а наявних потужностей АЕС, ТЕС, ГЕС і ВДЕ вистачить покривати попит.
Але, як і Харченко, у Dixi Group теж не виключають погіршення ситуації. У “песимістичному сценарії” через російські атаки значно скоротиться теплова генерація. У такому випадку споживання буде на рівні 16 ГВт, а дефіцит може бути в години максимального навантаження в 2,2 ГВт.
Де найгірша ситуація?
Минулого року ми говорили з вами, що найскладніші регіони, окрім прифронтових, звичайно, це Київ і Одеса, там найбільше споживання електроенергії. Яка ситуація зараз? Чи витримує, зокрема, одеська енергосистема, адже ворог останнім часом там дуже активно застосовує свою зброю? І Київ, і Одеса залишаються дуже крихкими. Одночасно і в Києві, і в Одесі.
“Дуже багато нових виробництв, підприємств. І зараз вже абсолютно чітко видно, що західні області енергетично починають не справлятися. Починається дефіцит можливостей підключень, починається дефіцит доступу до електроенергії, до газу. І це проблема, яку теж треба буде вирішувати”, – пояснює Харченко.
Але насправді важка ситуація в прифронтових регіонах, де через регулярні обстріли немає можливості відновлювати пошкоджену інфраструктуру. При цьому ці пошкодження відбуваються регулярно.
Чи вистачить газу?
В Україні запаси газу в липні досягли позначки в 9 млрд кубометрів. Сховища заповнені на 29,2%, і це рекордно низький показник. Обсяги закачування газу залишаються помітно вищими, ніж минулого року. Наприклад, наприкінці літа 2021-го газові сховища були заповнені на 60%. Темпи імпорту необхідно збільшити для того, щоб потім не купувати блакитне паливо взимку, коли ціни значно зростуть.
Минулий опалювальний сезон пройшов в умовах історично низьких запасів. Колишньому голові “Нафтогазу” Олексію Чернишову і зараз дорікають, що він не купував газ влітку минулого року, і через це опалювальний сезон був під загрозою зриву. Крім того, довелось витратити значні кошти на купівлю енергоресурсів.
Цього року процес закачування газу в сховища помітно пришвидшився. Тільки цього місяця “Нафтогаз” взяв два кредити в державних банках і все ще продовжує шукати ресурс, щоб купити більше газу влітку. Відставання від графіку, за оцінками Харченка, триває.
Dixi Group розробив кілька сценаріїв щодо ситуації з газом. Оптимістичний передбачав збільшення темпів закачування до 32 млн куб. м/добу з червня, відновлення добового видобутку державними та приватними компаніями до рівня 2024 року. При цьому в червні, згідно з даними Еxpro, середньодобовий обсяг закачування газу склав 44,7 млн куб. м. Процес накопичення газу в сховищах дійсно значно пришвидшився, і це гарна новина.
Цілком можливо, що наступний опалювальний сезон може пройти хоч і з потребою купувати газ за високими піковими цінами, однак без загроз значного дефіциту. Як і у випадку з електроенергією, багато чого буде залежати від атак РФ. Якщо Росія знову під час опалювального сезону почне активно атакувати газову інфраструктуру, це може призвести до додаткових проблем та значно погіршити можливість викачувати газ зі сховищ.
Джерело: OBOZ.UA