Журналіст британської газети The Gurdian Саймон Тісдалл розкритикував дії адміністрації президента США Дональда Трампа та закликав Захід не на словах підтримати Україну. Він застеріг, що потенційна поразка Києва – вже не гіпотетиче питання, тому необхідно оцінити, що буде за реалізації найгіршого сценарію.
Колонка Тісдалла вийшла в The Gurdian в неділю, 13 липня, під назвою “Що, як Україна впаде? Це вже не гіпотетичне питання, і на нього потрібно терміново відповісти”. Журналіст нагадав, що Україна вже 40 “жорстоких і кривавих місяців” бореться з російським окупантом.
“Десятки тисяч було вбито або поранено, мільйони втратили дах над головою. Українські промислові підприємства, магазини, школи, лікарні та електростанції горять, родючі сільськогосподарські угіддя спустошені. Діти залишаються сиротами, отримують травми або викрадаються. Незважаючи на неодноразові заклики, світ не зміг зупинити цю бійню. І все ж Україна, яка поступається за чисельністю та озброєнням, продовжує чинити опір”, – пише автор.
Заходу загрожує епічний стратегічний провал
За словами Тісдалла, героїзм українців посеред усього цього жаху “став настільки звичним, що сприймається майже як належне”.
Однак у міру того, як російський диктатор Володимир Путін загострює ситуацію, щоночі обрушуючи на Київ та інші міста рекордні хвилі дронів, у міру того, як підтримка США та миротворчі зусилля слабшають, а перевантажені українські солдати на фронті зазнають виснаження, таке самозаспокоєння виглядає дедалі недоречнішим, пише журналіст.
“Питання, яке більше не є гіпотетичним, стає дедалі реальнішим і нагальнішим: що, якщо Україна впаде? Відповідь: крах України, якщо він станеться, стане епічним стратегічним провалом Заходу, який можна порівняти або який навіть перевершить катастрофи в Афганістані та Іраку. Негативні наслідки для Європи, Великої Британії, трансатлантичного альянсу і міжнародного права воістину лякають. Одна ця думка повинна змусити задуматися”, – застеріг Тісдалл.
Журналіст додав, що з останніх днів 2023 року, коли контрнаступ України застопорився, стало очевидно, що вона не перемагає.
Більшу частину того року війська РФ неухильно просувалися на Донеччині та інших районах сходу України, усупереч високій ціні цього просування.
Втрати Росії перевищили 1 млн убитих і поранених і все ж вона продовжує наступати, зазначає автор колонки.
“Хоча серйозного прориву з боку Росії не відбулося, для притиснутих до землі і позбавлених постачання захисників України війна перетворилася на щоденну боротьбу за виживання. Дивно, що їм взагалі вдається продовжувати наступ. Наскільки довго Україна зможе утримувати оборону на полі бою, в небі, а також у дипломатичному і політичному плані, викликає серйозні сумніви. Їй не вистачає живої сили, боєприпасів і ракет-перехоплювачів”, – йдеться в матеріалі.
При цьому, продовжує колумніст, Україна все ще може завдати потужного удару у відповідь.
Так, окупація Курщини та знищення в червні 2025 року стратегічних бомбардувальників у глибині Росії “були вражаючими”, проте “подібні тимчасові успіхи не змінюють фундаментального дисбалансу сил або загального напрямку руху”.
Тісдалл зазначає, що Україна дедалі більше відчуває брак надійних союзників, “хоча, можливо, так було завжди”.
Якщо Путін зібрав власну “коаліцію охочих” – Китай, Іран, Північну Корею та інших – для підтримки своєї військової машини, то аналог Заходу на чолі з Великою Британією та Францією перебуває в підвішеному стані, пише він.
Розгортання військових “сил підтвердження” неможливе. Через непоступливість Путіна і некомпетентність Трампа не передбачається ніякого перемир’я.
Президент Франції Еммануель Макрон і прем’єр Великої Британії Кір Стармер повторили “звичні обіцянки незмінної підтримки”.
“Це легко. Ефективна військова допомога – складніша. Як і інші країни Європи, Велика Британія та Франція не володіють необхідною кількістю сучасної зброї та військової техніки, яку можуть надати лише США”, – пише журналіст.
За словами Тісдалла, намагаючись заповнити цю прогалину, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц пропонує закупити американські батареї Patriot і передати їх Києву.
Однак, як і для всього ЄС та учасників минулорічного саміту НАТО, пріоритетом Мерца є національна самооборона. Розробляючи ракети для України, він потроїв витрати Німеччини на оборону. Велика Британія робить приблизно те ж саме.
Трамп – дипломатичний головний біль Києва
За словами Тісдалла, Трамп – “американська мавпа, готова капітулювати”, залишається “головним головним болем Києва в дипломатії”.
Журналіст нагадав, що “однобокий” 30-денний план припинення вогню Трампа був відкинутий Москвою, а запропоновані ним комерційні угоди між США і РФ – “з презирством”.
“Після кількох місяців наклепу на президента України Володимира Зеленського та підлабузництва перед Путіним, “дуже стабільний геній” дійшов висновку, що російський лідер, звинувачений у військових злочинах, несе “нісенітницю” і йому не можна довіряти. Ну, уявіть собі”, – пише він.
Тісдалл додав: Трамп тепер заявляє, що відновить обмежені поставки оборонної зброї Києву і може підтримати додаткові санкції, однак справа “не в політиці або принципі”.
“Його самолюбство уражено. Його почуття зачеплено. Одне улесливе слово від його кремлівського брата, який посміхається, може в одну мить змінити його позицію. Як і всі хулігани, Трамп інстинктивно віддає перевагу сильнішій стороні. Не дивно, що Путін розраховує вимотати Україну, пережити Захід і виграти війну”, – йдеться в матеріалі.
Не все втрачено
Водночас, пише Тісдалл, не все втрачено, адже з Трампом чи без нього НАТО може зайняти більш жорстку позицію – як неодноразово пропонувалося, закривши небо над неокупованою Україною.
“Військова позиція зрозуміла, правові та гуманітарні аргументи незаперечні. Росія часто порушує суверенітет сусідів по НАТО. Спроби Путіна вдатися до ядерного шантажу, які так нервували Джо Байдена, гідні презирства. Якби в НАТО вистачило сміливості, воно могло б загнати його назад у кут”, – вважає журналіст.
В іншому разі, пише Тісдалл, необхідно невідкладно запровадити нові санкції США і ЄС проти російського експорту нафти.
Мільярди доларів Кремля, що зберігаються в західних банках, слід експропріювати для оплати озброєнь і відновлення, ідеться в колонці.
“Прихильникам, які займають нейтральну позицію, таким як Індія, які відмовляються запроваджувати санкції проти Кремля й отримувати прибуток від війни, слід запропонувати ознайомитися з шокуючою новою доповіддю Європейського суду з прав людини про звірячі воєнні злочини Росії та запропонувати їм обрати сторону”, – пише Тінсалл.
На його думку, наразі найімовірнішими видаються два сценарії: патова війна, що зайшла в глухий кут, або крах України.
Поразка України і врегулювання на гегемоністських умовах Путіна стало б поразкою для Заходу загалом – стратегічним провалом, що передвіщає епоху перманентного конфлікту, що розростається по всій Європі, вважає автор.
Для росіян жоден із цих результатів не означатиме надійної перемоги. Необхідно докласти більше зусиль, щоб переконати російських політиків і громадськість у тому, що ця війна, яка так дорого обійшлася їхній країні в людських життях і матеріальних втратах, може бути припинена шляхом переговорів, що законні проблеми безпеки будуть вирішені, що альтернативи – набагато гірші, йдеться у статті.
“Але спочатку вони повинні його (Путіна. – Ред.) видати. Головний архітектор цього жаху, головний винуватець ганьби Росії має бути знешкоджений, повалений і відданий міжнародному правосуддю. Повинен впасти Путін, а не Україна”, – підсумовує Тісдалл.
Як повідомляв OBOZ.UA, за даними джерел CBS News, Трамп розглядає можливість конфіскації 5 млрд доларів російських активів для фінансування України. Американський лідер замислився про це вперше з моменту своєї інавгурації. Ні Трамп, ні його попередний Джо Байден поки що не використовували цього права.
Джерело: OBOZ.UA