Нові санкції ЄС проти Росії значно ускладнять економіку агресора. Вони, зокрема, передбачають повну заборону трансакцій із 22 російських фінустанов.
Андрій Пишний на своїй сторінці в Facebook зазначив, що 18-й пакет санкцій ЄС “не просто черговий пакет, а комплексний удар по фінансовому сектору” агресора. Санкційна команда НБУ опрацювала вже оприлюднені акти права.
Вони зазначили такі новели:
- повна заборона трансакцій із 22 російськими фінустановами – нова санкція, що замінює санкцію щодо заборони доступу до системи SWIFT. До переліку увійшли і великі банки (Банк Дом.рф, Банк “Санкт-Петербургˮ), і середні/регіональні/спеціалізовані банки (Банк ЦентроКредит, МСП Банк, Яндекс Банк, Банк 131);
- перегляд критеріїв для запровадження заборони на операції з особами, які допомагають обходити санкції – відтепер, крім фінансових установ та постачальників послуг із криптоактивами, transaction ban може запроваджуватися до будь-якої особи, що сприяє обходу обмежень щодо російської нафти. До санкційного списку за першим із цих критеріїв потрапили два великі регіональні китайські банки;
- посилення санкції щодо заборони на операції з установами, що використовують/підключені до СПФС (російський аналог SWIFT) – відтепер не потрібно доводити, що використання установами СПФС підтримує фінансову стійкість РФ та сприяє обходу санкцій проти;
- заборона на постачання в РФ спеціального програмного забезпечення для банківського та фінансового секторів, наприклад для АТМ та pos-терміналів. Також ЄС запровадив нову заборону на здійснення трансакцій із російським фондом прямих інвестицій (РФПІ, найбільший суверенний інвестфонд РФ), його субфондами та компаніями (зокрема найбільшим російським оператором майнінг-інфраструктури BitRiver) та суб’єктами, які надають РФПІ інвестиційні/фінансові послуги.
Який вплив матимуть ці санкції?
Перше – суттєве посилення ізоляції російської банківської системи. Якщо відключені від системи SWIFT російські банки до цього часу де-факто мали можливість використовувати альтернативні способи для обміну фінансовими повідомленнями, то оновлена санкція фактично унеможливлює міжнародні трансакції для визначених російських банків.
Друге – обмеження механізмів обходу санкцій, зокрема через використання СПФС.
Третє – обмеження для розвитку ІТ-інфраструктури фінансового сектору РФ. Очікуваний ефект – це обмеження доступу до західних рішень, зниження кіберзахисту, спонукання сектору до прискореного “імпортозаміщення”, хоча російські ІТ-рішення часто поступаються іноземним аналогам або їх взагалі немає.
Четверте – удар по інвестиційних спроможностях та стратегічних проєктах РФ. Заборона на операції з РФПІ – це також широкий сигнал приватним і державним інвесторам у всьому світі уникати будь-якої взаємодії з фондами, пов’язаними з РФ.
Як повідомляв OBOZ.UA, раніше Словаччина погодилася підтримати 18-й пакет санкцій ЄС проти Росії тільки за наявності письмових гарантій від Європейської комісії. Прем’єр-міністр Роберт Фіцо заявив, що існує проєкт документа, який стосується постачання російського газу.
Джерело: OBOZ.UA